Пн-Пт 8:30-17:30095 820 5556, 067 177 8308

Блог

Причини втрати продуктивності сонячних батарей. Основні дефекти.

Причини втрати продуктивності сонячних батарей. Основні дефекти.


21 Червня, 2018

Щороку, з розвитком технологій, фотомодулі стають доступнішими, якіснішими, продуктивнішими та надійнішими. Однак навіть якісні фотомодулі з часом, у процесі експлуатації, можуть втратити свою продуктивність чи навіть вийти з ладу. Нижче наведені деякі можливі причини несправностей. 

Мікротріщини

Мікротріщини- є однією з основних причин несправності сонячних панелей. Вони являють собою пошкодження, які виникають в клітинах фотомодуля під час виробництва або експлуатації. Такі тріщини не можна побачити неозброєним оком, тільки за допомогою різних методів тестування: електролюмінісцентного, інфрачервоного чи випробувань за допомогою флеш -тестів.

На жаль, мікротріщин практично неможливо уникнути, і в довгостроковій перспективі - під впливом механічних та хімічних природних факторів, таких як град, сніг, висока температура, вітер та сильний холод - вони можуть утворитися навіть на панелях високої якості.

Причинами мікротріщин можуть бути:

 • Необережне поводження з фотомодулем під час монтажу: на фотомодулях не можна стояти, ходити чи опиратись.
 • Неправильне зберігання та транспортування: панелі повинні зберігатись і транспортуватись у вертикальному положенні, на спеціальних палетах та в якісних захисних упаковках.
 • Під час збірки модулів, якщо процес не автоматизований: найчастіше такий дефект виникає під час ламінування панелі.
 • Різка зміна температури: нагрівання панелей у спеку та цикли замерзання/відтаювання у зимовий період призводять до збільшення тріщин.
 • Низька якість кремнію.

Хоча мікротріщини покривають невеликий відсоток поверхні кремнієвої клітини, вони можуть призвести до значного зменшення її продуктивності. Дослідження показали, що мікротріщини в клітині викликали підвищення місцевої температури, а з часом вели до утворення тріщин, відокремлення клітин від шини, відшарування та, як наслідок, втрати продуктивності усього фотомодуля.

Осередки нагрівання або гарячі точки

Гарячі точки - це  окремі ділянки фотомодуля з  підвищеною температурою. Місцеве підвищення температури окремої ділянки є причиною зниження ефективності і пришвидшує старіння усієї панелі.

Причинами утворення осередків нагрівання можуть бути:

 • Конструктивні особливості фотомодулів:
  • Невідповідність клітин: клітини різного струму послідовно з’єднані в одну панель;
  • Пошкодження клітин під час виробництва, транспортування чи монтажу.
 • Часткове затінення фотомодуля: у затінених клітин збільшується опір, тому струм, який через нього проходить, перетворюється в тепло. Як наслідок – знижується продуктивність і утворюються гарячі точки.
 • Забруднення фотомодуля.

Часткове затінення може також стати причиною плавлення(дуже рідко загорання) розподільчої коробки, якщо захисні діоди у ній були погано з’єднані чи браковані під час виробництва.

Попередити утворення гарячих точок можна уникаючи установки панелей в затінених місцях та регулярним миттям панелей.

Деламінування:

Деламінування – процес відшарування пластикової EVA-плівки від скла. Така плівка використовується для захисту клітин від потрапляння вологи чи ультрафіолетового випромінення.

Причини деламінування:

 • використання неякісних полімерних матеріалів,
 • порушення параметрів технологічного процесу ламінування(температури, тиску чи тривалості ламінування)
 • гарячі точки та тріщини.

Наслідком деламінування є можливість потрапляння води до клітин, втрата продуктивності та вихід з ладу усього фотомодуля.

Пошкодження скла

Як правило, пошкодження скла є наслідком експлуатації сонячних панелей за складних погодніх умов: великий град, ураган, сильний снігопад. В рідкісних випадках скло розбивається через під час транспортування, зберігання чи монтажу, а також через використання неякісних матеріалів при виготовленні панелі.

Розгерметизація та деформація

Герметичність одна з основних запорук довгої служби сонячних панелей. Для підвищення міцності, брудо- і вологостійкоті фотоелементи ламінують на загартованому склі. Щоб ізолювати тонкі срібні провідники від зовнішніх впливів використовують спеціальні інкапсулянти та герметики. Розгерметизація є наслідком розшарування, неякісної збірки чи порушення технології виготовлення.

Деформація сонячної панелі переважно являє собою прогин у центрі фотомодуля. Таке трапляється якщо фотомодуль вироблений з неякісних матеріалів. Деформація може виникати з часом під дією погодніх умов: високої вологості, температури чи під вагою снігу. Якщо деформація сталася з одним фотомодулем, то, ймовірно, станеться і з іншими. Тому його варто одразу замінити.

Вигорання або браунінг

Вигорання відбувається внаслідок хімічної реакції між компонентами, які не були перевірені на сумісність при виробництві панелі. Іншою причиною потемніння може бути неякісна  EVA-плівка. При браунінгу, фотомодуль сильніше нагрівається під дією сонячного випромінення і, відповідно, зменшується його продуктивність. Панелі з таким дефектом слід замінити.

На жаль, неможливо самостійно проконтролювати всі етапи виробництва та якість матеріалів, які використовувалися під час виготовлення фотомодуля чи захистити власну СЕС від погодніх умов. Однак, обираючи обладнання від перевірених виробників, компетентну групу монтажників та вчасно замінюючи непродуктивні фотомодулі, Ваша електростанція буде приносити очікувані прибуток та енергонезалежність.