Пн-Пт 8:30-17:30095 820 5556, 067 177 8308

Блог

Акумулятори для сонячних систем

Акумулятори для сонячних систем


14 Червня, 2018

Невід'ємним компонентом фотоелектричних систем є акумуляторні батареї великої ємності, що не обслуговуються. Такі АКБ гарантують незмінну якість і збереження функціональних можливостей на протязі всього заявленого життєвого циклу.
Акумулятор (лат. accumulator збирач, від лат. Accumulo збираю, нагромаджую) - пристрій для накопичення енергії з метою її подальшого використання. Як відомо сонячні батареї працюють лише за наявності сонячного світла. Але як бути в темний час доби або навіть при набіглій хмарі,коли значно знижується робочий струм сонячного модуля. Для цього слід накопичити в акумуляторній батареї (АКБ) електричну енергію, що виробляється сонячними модулями протягом дня. Різні типи акумуляторів відрізняються за кількістю циклів заряду-розряду, терміном зберігання, ємністюі, розмірами, температурним діапазоном роботи, можливостям швидкої зарядки, мають різну вартість і т.д. Акумуляторні батареї для фотоелектричних систем повинні відповідати певним вимогам.

А саме:

• низький рівень саморозряду
• здатність працювати в режимах глибокого розряду
• робота з малими струмами заряду
• робота при негативних температурах (для систем цілорічного використання)
• мінімальні вимоги з обслуговування.

  Такими якостями володіють так звані АКБ глибокого циклу, які можуть витримувати велике число циклів заряд-розряд. Акумулятори стартерного типу, які призначені для автомобілів, не годяться для роботи в фотоелектричних системах. Їх режими роботи, розраховані на великі стартерні струми, вони абсолютно не підходять для роботи в умовах низькострумових розрядів, і як наслідок вони швидко приходять в непридатність. Крім того вони дуже «критичні» до глибоких розрядів і володіють високим рівнем саморозряду, особливо при низьких температурах. Для фотоелектричних систем використовують спеціалізовані акумулятори. У більшості випадків такі АКБ необслуговуваного типу. Найбільшого поширення набули свинцево-кислотні акумулятори як найбільш дешеві в експлуатації. У них відносна вартість 1кВт × год енергії нижче, ніж в АКБ такої ж ємності, але виготовлених за іншими технологіями. Крім того АКБ інших типів поступаються свинцево-кислотних акумуляторів за кліматичними характеристиками.

Для наших цілей найбільше підходять акумулятори, виготовлені за наступними технологіями: AGM і GEL


AGM
AGM розшифровується, як абсорбуючі скляні мати. Фактично, це звичайна склотканина, розташована між позитивними і негативними свинцевими пластинами. У цій склотканини в "зв'язаному" стані знаходиться електроліт. Завдяки тому, що електроліт знаходиться в зв'язаному стані, можлива експлуатація батарей в будь-якому положенні (наприклад, на боці).
AGM акумулятори є найдешевшими (за винятком автомобільних) з типовим терміном служби - 5 років. Однак існують моделі і з 10-и річним терміном служби. Типова модель здатна витримувати до 200 циклів розряду з глибиною 100%, до 350 - з глибиною 50% і до 800 - з глибиною 30%.
Застосовувати AGM акумулятори доцільно в системах резервного живлення, тобто там, де циклування (розряди) будуть досить рідкісним. За умови дотримання оптимального температурного режиму (15-25 градусів Цельсія) і якщо не залишати батарею в розрядженому стані, AGM модель прослужить заявлений виробником термін служби.

GEL
GEL розшифровується, як гель, а не гелій, що іноді зустрічається. У гелевих акумуляторах в якості сепаратора між свинцевими пластинами застосовується силікагель, яким заливається простір між пластинами в процесі виробництва. Силікагель після застигання являє собою тверду речовину з величезною кількістю пор, в яких утримується електроліт. Завдяки тому, що силікагель повністю займає простір між пластинами, в гелевих акумуляторних батареях практично неможливо осипання свинцевих пластин і як наслідок, закорочуванння і вихід з ладу.
Крім того, така конструкція дозволила поліпшити якісні характеристики гелевих акумуляторів, а саме, число циклів розряду і стійкість до глибоких (100%) розрядів. І якщо їх номінальний термін служби не відрізняється від терміну служби акумуляторних батарей технології AGM і тут також існують моделі з 5-и і 10-и річним терміном, то кількість циклів типової гелевої батареї в середньому на 50% вище. Типова модель технології GEL здатна витримувати до 350 циклів розряду з глибиною 100%, до 550 - з глибиною 50% і до 1200 - з глибиною 30%.
Таким чином, купуючи більш дорогі гелеві акумулятори для дому, Ви в реальності заощадите на експлуатаційних витратах у разі їх використання в автономній системі електропостачання, оскільки в ній реальний термін служби акумуляторних батарей визначається максимальним числом циклів заряду / розряду і дуже рідко доходить до номінального терміну в 5-10 років.
Важливою особливістю гелевих акумуляторів є їх стійкість до глибоких розрядів. У зв'язку з особливостями конструкції, описаними вище, вони менш схильні до сульфатації, ніж AGM, і можуть без шкоди для ємності залишатися в повністю розрядженому стані кілька днів. Тому, якщо Ви плануєте розряджати батарею до 100% і у Вас не буде можливості відразу її зарядити, то краще віддати перевагу гелевим.

#